Afrin hesapları tökezlendi

Suriye’de çok aktörün devreye girdiği bu dönemde “kazan-kazan” politikasıyla Suriye özelinde güçlü ve söz sahibi olmak için her yolu mubah sayanların ringi haline geldi. Suriye’de 2011’de patlak veren iç savaşla önce vekalet savaşına daha sonra küçük ölçekli dünya savaşına dönüşmüş bulunuyor. Suriye’nin birçok bölgesine dışarıdan ve içeriden pompalanan askeri harekatlarla tecavüz edilmiş ve türlü bahanelerle gerçekleştirmeyi umdukları içi boş tahayyüllerle başarısız olunca politika değişikliğine gitmekte de sakınca duymazlar.

IŞİD’ten sonra Suriye’de genel havanın iyiye doğru gidişi öngörülürken Türkiye’nin ikinci bir askeri harekatı suyu tekrar bulandırmaya yetti. Yeni açmazlara yol açtığı gibi bölgenin daha da çetrefilli hal almasına neden oluyor.

Afrin’de Ankara’nın devam ettirdiği askeri operasyonuna hatırlayacağınız gibi Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin yeşil ışık yakmıştı. Akıllara şu gelmişti: Ankara-Şam hasım oldukları bir zamanda TSK’nın Afrin’i kontrolü altına alması Suriye yönetimine ne gibi bir katkısı ya da ne gibi stratejik bir kazanım sağlar? Suriye yönetiminin görmek istemeyeceği şeyi Ankara şuan yapmaktadır. Nedir? Ankara’nın Cerablus-el Bab-Azez cebini Afrin’i kontrol altına alarak İdlib’e bağlamanın uğraşındadır. İdlib’de sıkışmış, nefes borusu tıkanan selefi örgütlere alan açarak bir süre daha cirit atmasına olanak sunmayı planlanıyor.

Türkiye’nin ters ‘’L’’ şeklinde Suriye’nin kuzeybatısını kapsayan alanı kontrol altına almasının birçok anlamı karşımıza çıkmaktadır:

  • Afrin’i kontrol altına alarak politik anlamda Suriye’nin inşasında önemli bir aktör ve muhatap alınmasını sağlayacaktır.
  • Kendisine bağlı ya da nüfuzu altındaki selefi, cihadist, radikal örgütlerinin sahasını genişleterek 2011’den beri müdahil olduğu Suriye’de tampon bölge hayallerinin gerçekleştirdiği anlamına gelecek.
  • Ters ‘’L’’ tampon bölgesini kurarak hem Beşşar Esad’a karşı hem de Kürt koridoruna karşı önemli bir avantaj sağlayacaktır.
  • Bir anlamda da ABD-Türkiye ilişkilerinin pozitif anlamda seyrini değiştirecektir. Her ne kadar ABD Fırat’ın batısıyla (Menbic hariç) ilgilenmediğini belirtse de o bölgenin Rusya-Suriye-İran etkisi altına kalacağına, NATO müttefiki Türkiye’nin etkisi altında kalmasını arzulamaktadır.
  • Ankara’nın olası Afrin hayallerinin gerçekleşmesi durumunda Menbic’te bulunan YPG-DSG’nin arındırılması çalışmalarına başlatacaktır.
  • Türkiye’de yaklaşan seçimlerle beraber elde edilen kazanımlarla meydanlarda anlatılacak, iktidar partisine oylar kazandıracaktır.

Lakin TSK’nın hunharca kendini Afrin’de bulması, Kürtlerin daha öce yaptığı riskli bölgeleri Rusya ya da Suriye ordu birliklerini davet ederek alternatif çözüm sağlamıştı. Kürtler bu sefer de Başşar Esad’a bağlı Ulusal Güvenlik Güçleri milislerini Afrin’e çağırarak TSK’nın 33 gündür sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı’na önlem almış odu. Afrin’e ikinci birliğin gelişi ve devamı da olacağı kesin gözüyle bakılıyor. YPG’nin çağırdığı askeri kuvvet Quwet ad-Difa’al-Watani (Ulusal Güvenlik Güçleri)’nin İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani tarafından eğitilmiş gruplardandır.

AFRİN KANTONU’NUN ÇAĞRISINA SURİYE YÖNETİMİ NEDEN CEVAP VERDİ?

En başından beri Türkiye ve ABD gibi fiili olarak Suriye’nin içine müdahalede bulunmasına karşı çıkanlar Beşşar Esad yönetimi, Rusya ve İran’dır. Ankara’nın heveslerinden bir türlü vazgeçmediği ve girdiği bölgelerde çıkmaması gibi etmenlerden yola çıkarak başta Suriye yönetimi ve İran’ın çok rahatsız olduğu bir konu başlığıdır. Misal Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Bağdat merkezinden bağımsız hareket ederek Türkiye’yi Musul’un Başika şehrinde bir üs açmasına izin vermesi ve bu meseleden dolayı Ankara-Bağdat merkezi birçok kez karşı karşıya gelmiş halen çözülememiştir. Ankara’nın gözünden kaçırdığı bilinmez ama Suriye özelinde yeşil rengin dışında farklı tonların da önüne çıkacağı aklından çıkarmasıdır. Afrin bu noktada Rusya’nın gözetiminde, Esad’ın arzusu ve İran’ın kuvvet göndermesi birbirinden bağımsız düşünülemez. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov’un bir açıklaması da destekler niteliğinde… Lavrov Suriye hükümetine: ‘’Afrin’de Kürtlerle görüşmeye başlayın.’’ çağrısını yaptı. Ankara’nın Suriye yönetimi için dediği şey şu: ‘’Afrin’de YPG’yi vuracaksa eyvallah… Eğer YPG’yi korumaya kalkarsa Zeytin Dalı Harekatı aynı hızıyla devam edecektir.’’ dediği duyuldu. Bundan sonrası Ankara’nın operasyona devam mı ya da tamam mı şeklindeki iki seçenek, Esad yönetimin Afrin üzerinde Kürtlerle kuracağı ilişkiye bağlı. Halihazırda ABD’nin Afrin’le ilgilenmemesi Kürtler ile Esad yönetimini biraz daha yakınlaştırıyor. İkili aktör Afrin’de TSK’yı ekarte ederse bunun devamı İdlib’teki el Kaideci grupların ve TSK destekli cihatçı grupların tasfiyesi anlamına gelecek. Daha uzun vadede planlar yapılacak olursa, rota TSK’nın Fırat Kalkanı kazanımlarına dönük olacaktır.

***

Suriye sahasında mücadele eden aktörlerin bir politika değişikliğiyle tüm planları altüst etmektedir. Şuan çanlar kimin için çalıyor sorulsa, yanıtı kesinlikle Ankara olacaktır. Kürtlerin bu manevrasının getirisi ne zamana kadar devam edecek, şuan kestirmek çok zor. Süreç Ankara ile Washington arasındaki sert ilişkilerin yumuşamasına da imkan verecek gibi duruyor. Lakin Ankara’nın Suriye yönetiminin Afrin’e gönderdiği askeri birlikleri hiçe sayıp tam gaz Esad’ı da önüne alarak Zeytin Dalı Harekatı’na devam etmesi durumunda İran’ı da karşısında bulması anlamına gelecektir.

Türkiye’nin yürüttüğü Afrin operasyonunun hızı beklentilerinin çok gerisinde kaldığı bir süreçte YPG’nin beklenildiği gibi büyük direnişin yanında bir de Suriye ordusuna bağlı birlikleri de yanına alarak cephede Ankara’ya poz vermesi başka senaryolara itecektir.

Kürtler Rusya’yı şimdilik kendi dümen suyuna çevirmiş gibi görünüyor. Ankara ise hesaplarını tekrar gözden geçirecek ve belki de farklı bir politikayla Esad’ın huyuna suyuna gidecek. Perde arkasında Mit Müsteşarı Hakan Fidan Ankara-Şam arasında şu sıralar mekik dokumaktadır.

Related Articles