Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Dünya / ABD: Türkiye Kürtleri engellemek için yollar arayacak

ABD: Türkiye Kürtleri engellemek için yollar arayacak

ABD Ulusal İstihbarat Ajansı Direktörü Dan Coats, Türkiye’nin Ortadoğu’da Kürtlerin ilerlemesine karşı çıkmaya her fırsatta devam edeceğini savundu.

Coats, Senato İstihbarat Komisyonu’ndaki oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Efrin’de devam eden saldırılarına dikkat çekerek, bu saldırıların DAIŞ’le mücadeleyi karmaşık hale getireceği ve Amerikan güçlerini tehlikeye atacağı değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye, Orta Doğu’da Kürt hırsını engellemek için yollar arayacak, ve Suriye’nin kuzeybatı bölgesinde devam etmekte olan Türk saldırısı DAIŞ’e karşı mücadeleyi bölgede karmaşık hale getiriyor ve alandaki ABD güçlerini riske atıyor” diyen Coats, Şam’ın banliyölerde kontrolü sağlamasına ve şiddetin bazı bölgelerde azalmasına rağmen Suriye’de 2018 boyunca çatışmaların süreceğini, savundu.

DAIŞ’e alan tanıyan toplumsal ve siyasi zorlukların süreceğine de dikkat çeken Coats, İran’ın da bu zorlukları Irak’ın ordusu ve güvenlik güçleriyle bunların diplomatik ve siyasi kolları üzerindeki nüfuzunu derinleştirmek için kullanacağını, savundu.

CIA, FBI, NSA gibi istihbarat dairelerinin başkanlarının bulunduğu oturumda konuşan Coats, Moskova’nın ABD siyasetine müdahale çabalarının şu anda dahi 2016 başkanlık seçimi döneminde olduğu kadar yoğun olduğuna, dikkat çekti.

‘Rusya’nın yeni hedefi 2018 ara seçimleri’

Coats, Rusya’nın şu ana kadarki çabalarından kendini başarılı gördüğünü ve 2018’deki ara seçimleri etki operasyonunun potansiyel yeni hedefi olarak belirlediğini, belirtirken, CIA Başkanı Mike Pompeo ise Rusya’nın eylemlerini ve niyetini gelecek seçim döneminde etkili olmak olarak belirlediğini, ifade etti.

Aynı senato oturumunda konuşan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) Başkanı Michael Rogers de mevcut durumun kolay kolay değişmeyeceğinin altını çizdi.

Diğer yandan Rusya’nın uyguladığı yöneteme de dikkat çeken Coats, Rusların bu yöntemi göreceli olarak ucuza geldiği, riski düşük olduğu, “makul inkara” imkan tanıdığı ve bölünme yaratmak konusunda etkili olduğu için kullandıklarını, savundu.

Türkiye DAIŞ ile mücadeleye zarar veriyor

Kuveyt’I ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah el-Halid el-Hamad es-Sabah’la birlikte ortak basın açıklamasında, Türkiye’nin Efrin saldırılarının DAIŞ’le mücadeleye zarar verdiğine, dikkat çekti.

Tillerson, “Efrin’deki gelişmeler Suriye’nin doğusunda DAIŞ’e karşı verdiğimiz mücadeleyi olumsuz etkiliyor. Güçlerin Efrin’e doğru yönelmesiyle NATO müttefikimiz Türkiye ile bu gelişmelerin etkisinin temel hedef olan DAIŞ’le mücadeleyi etkilediği noktasında temaslar halindeyiz.” diye konuştu.

Tillerson’un hafta içinde Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

ANHA

About Editor Editor

Check Also

Son Suudi devletinin ortaya çıkışı – 2

Arabistan yarımadasında 1932 yılında Abdülaziz (daha çok bilinen adıyla İbni Suud) tarafından kurulan üçüncü ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *