‘2007’deki Şengal katliamı KDP’nin de aralarında olduğu kesimler tarafından düzenlendi’

Şengal’de 14 Ağustos 2007 günü yapılan katliamın, KDP peşmergelerinin kontrol noktalarını boşaltmasıyla yaşandığını söyleyen Ezidi genci Faris Herbo, 2014 yılındaki katliamın da 2007 yılındaki katliamdan sonra Ezidilerin kendilerini örgütlemesine izin verilmemesinden kaynaklandığını belirtti.

Ezidi halkı köklü inancından dolayı tarih boyunca onlarca kez katliamlarla (Fermanlarla) yüz yüze kaldı. Buna rağmen şimdiye kadar inancını ve orijinalitesini korudu. Fermanların sonuncusunu 3 Ağustos 2014  günü yaşadı. Bu katliamda binlerce insan katledildi, çoğunluğu kadın binlercesi kaçırıldı, yüz binlercesi de göçe etmek, yerini yurdunu, ana ocağını terk etmek zorunda kaldı. Faka bu, 2003 yılından sonra Şengal’de iktidarı eline geçiren KDP’nin denetiminde yapılan ilk Ezidi katliamı değil. 14 Ağustos 2007 günü Şengal’in Til İzer ve Siba Şex Xidir köylerinde bomba yüklü 4 kamyonla yapılan saldırıda 321 kişi öldü, 950 kişi de yaralandı. Her iki köyde geniş bir alan neredeyse yerle bir oldu.

Til İzer ve Siba Şex Xidir köyleri katliamını ajansımıza değerlendiren Tıl Izer köyünden Faris Herbo ismindeki Ezidi genci, Şengal’deki egemen güçlerin el değiştirme süreçlerini hatırlatarak söze başladı. Faris Herbo, ABD’nin Irak müdahalesi, 2003 yılına kadar Irak hükümetinin, 2003 yılından 2014 yılına kadar da KDP’nin bölgede iktidar olduğunu söyledi. Irak hükümetinin yerine bir Kürt partisinin Şengal’de iktidar olmasının Ezidi halkını memnun ettiğini ve umutlandırdığını söyleyen Faris Herbo, Ezidi halkını o dönemdeki duygu ve düşüncelerini şu cümlelerle anlattı: “Ezidi halkı Irak’ın egemenliğinin sona ereceğinden ve bundan sonra bir Kürt hükümetinin kendilerini koruyacağından çok memnundu. Halkın arasında büyük bir inanç oluşmuştu. Irak hükümeti (2003 yılında) düşünce KDP peşmergeleri Şengal’e doğru yola çıktılar. Gelip köylerden geçtiklerinde herkes bundan memnundu ve onları karşılıyordu. Bunu kendi geleceklerinin bir parçası, gücü olarak görüyorlardı.”

‘KDP Şengal’e geldikten sonra Şengal’deki oluşumlar birbirinden koptu’ 

KDP’nin Şengal’e gelmesiyle durumların daha kötü bir hale geldiğini belirten Faris Herbo, şunları söyledi: “Şengal Kürdistan Bölgesi, Suriye ve Irak sınırının üçgenine düştüğü için stratejik bir önemi var. Bundan dolayı da Şengal’e yönelik kirli planlar yapıldı. Şengal’e üç farklı etnik oluşum yaşıyordu. Bu oluşumlar arasında hiçbir sorun yoktu. KDP Şengal’e geldikten sonra bu oluşumlar birbirinden koptu, KDP’nin sistemi halkın hizmetine girmedi. Toplumumuzu yavaş yavaş kendi hizmetlerine soktular ve durumlar her yıl daha da kötü bir hale geldi.”

‘Peşmergeler Ezidilerin yemeklerini yemiyorlardı’ 

Faris Herbo, sözlerini şöyle sürdürdü: “O zamanlarda Tel Afer veya Beac’dan birilerini getirip bize yönetici yapıyorlardı. 2005-2006 yıllarında durumlar çok kötü bir hale geldi. Durum değişmişti. O zamana kadar bazı Ezidi kızlarını kendileriyle zor evlendiriyorlardı. Peşmergeler Ezidilerin yemeklerini yemiyorlardı. Bakkala gittiklerinde yoğurt sorsalar dahi ‘yoğurdunuz Ezidlerin mi, Müslümanların mı?’ diye soruyorlardı. Bundan dolayı halkın onlara inancı kırılmıştı. Bazı hainlerin eliyle toplumumuzun içine girdiler, kendimizi tanımamıza ve örgütlememize izin vermediler.”

‘KDP peşmergeleri seyterelerini (kontrol noktaları) bıraktı’ 

Ezidilere yönelik 2007 yılında Til Izer ve Siba Şex Xidir köylerinde meydana gelen katliamı hatırlatan Faris Herbo, devamla şunları ifade etti: “2007 yılında Til İzer ve Siba köylerine yönelik katliam yapıldığında bölgenin güvenliğini KDP sağlıyordu. Katliam KDP de aralarında olduğu bazı kesimler tarafından düzenlendi. Çünkü bomba yüklü dört kamyon Suriye tarafından Şengal’e girdi ve yönlerini bu köylere verdi. Halk peşmergeyi kendi koruması olarak görüyordu. Kimse bu kamyonların peşmergelerin arasından geçip kendilerine ulaşacağına inanmıyordu. Peşmergeler seytereelerini (kontrol noktalarını) bıraktı ve kamyonlar geçirilip bu iki köyün içinde patlatıldı. Saldırının sonucunda 321 kişi öldü.”

‘Suçlular korunda ve görevlendirildi’ 

Patlamda 950 kişinin yaralandığını belirten Faris Herbo, patlamayla ilgili başlatılan soruşturmaya ilişkin ilişkin de şunları söyledi: “Katliamın üstünü örttüler, şimdiye kadar hiçbir soruşturma da yapılmadı. Katliamın Gulana köyünden planlandığına dair elimizde çok belge vardı. Belgeleri o zamanki yöneticilere teslim ettik. O zaman Serbest Bapir sorumluydu. Belgeleri aldı ve üzerinde duracaklarını söyledi. Gulana köyündeki o kişileri peşmerge yapıp asayişte onlara yer verdiler. Bu şekilde onları kordular.”

‘Eğer Ezidiler kalmazsa insanlık da kalmaz’ 

Faris Herbo, sözlerinin sonunda şunları ifade etti: “2014 yılında da Ezidi halkı bir katliam yaşadı. Eğer 2007 yılında halkın kendisini örgütlemesine izin verselerdi, bu büyük katliam da yaşanmazdı. Yaşamı halkın gözünde kararttılar. Kirli siyasetleriyle halkın kendisini örgütlemesini engellediler. Eğer halkımız kendini örgütlemez ve kendi özgücünü kurmazsa Ezidi halkının başına daha büyük fermanların (katliamlar) geleceği açık. Halkımız kalmaya bilir. Eğer Ezidilik kalmazsa insanlık da kalmaz, eğer Şengal kalmazsa Kürdistan’da kalmaz.”

Kaynak:rojnews

Related Articles