10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak isteyenlere polis saldırdı

Ankara’da 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Gar’a gidenler bölgeyi kuşatan polisin sert saldırısıyla karşılaştı. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri polise, “10 Ekim’de niye almadınız bu tedbiri” diye tepki gösterdi. Polis saldırısı İMO’da, Güvenpark’ta ve Ziya Gökalp Caddesi’nde de devam etti.

10 Ekim 2015 Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’nde yaşanan katliamın ikinci yıldönümü vesilesi ile Ankara Garı önünde anma yapmak isteyenler, Gar çevresini kuşatan polis tarafından engellendi.

Kurum temsilcileri ve yaşamını yitirenlerin ailelerinden başka kimseyi içeri almayacaklarını söyleyen polis, anma için gelenlere saldırarak Türk Hava Kurumu önüne kadar uzaklaştırdı.

Bazı aileler de polis saldırısına tepki olarak içeri girmeyi reddederken, “10 Ekim’de niye almadınız bu tedbiri?” diyerek polise tepki gösterdi.

Kitle daha sonra “Katliamlar ülkesi olmayacağız”sloganlarıyla, bir anma programı düzenlemek yapmak üzere Necatibey Caddesi’ndeki İnşaat Mühendisleri Odası’na (İMO) geçti.

İMO’da ve Güvenpark’ta saldırılar

Kitlenin İMO’ya gelmesinin ardından çevik kuvvet ve TOMA’larla polis yığınağı bu defa İMO’ya yapıldı. KESK’li yetkililer, kitleyi program için binanın içine yönlendirirken, polis tazyikli suyla ve biber gazıyla ikinci defa saldırdı.

Binanın içine de gaz sıkılması sonucu fenalaşanlar oldu. Anma etkinliği bu sebeple kısa tutuldu.

Anma etkinliğinin ardından kitlenin büyük kısmı dağılırken, bir grup ise Güvenpark’a yürüdü. Güvenpark’ta polis bir kez daha saldırdı.

Ziya Gökalp’te yolu kesenlere gözaltı

Öte yandan Turuncu Kuvvetler, “10 Ekim’i unutma” yazılı pankart ile Ziya Gökalp Caddesi’nde yolu kesti. Cadde boyunca uzun bir süre yürüyen Turuncu Kuvvetler’e polis saldırdı.

 

İstanbul’da da polis saldırdı

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde toplanan öğrenciler polisin saldırısına uğradı. Anmaya izin vermeyen polis öğrencileri darp ederek, sürükleyerek gözaltına aldı

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak üzere havuzlu bahçede toplanmaya başlayan üniversiteliler, okul yönetiminin fakülteler arası geçiş yasağı getirdiğini öğrendi. Bu sırada anmaya katılmak isteyen pek çok bazı öğrenci havuzlu bahçenin bulunduğu Hukuk Fakültesi’ne geçemedi.

Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler anısına karanfiller bırakarak anma programına başlayan öğrenciler, kısa süre içinde polisin ve özel güvenliklerin saldırısına uğradı. Saldırı sırasında görüntü almak isteyenlerin de aralarında bulunduğu birçok öğrenci ters kelepçe ile gözaltına alındı.

 

sendika.org

Related Articles